Добрите практики на фокус 24'-25'


„Добрите практики на фокус“ е най-голямата инициатива в българското образование, която цели да събере, опише и популяризира разнообразни образователни практики, които успяват да въздействат положително върху развитието на учениците.


В тазгодишното издание искаме да отличим, наградим и разпространим 100-те най-въздействащи практики в сферата на социално-емоционалното учене и благополучие на ученици и учители.


Уверете се, че сте прочели внимателно условията за участие, преди да попълните формуляра и да изпратите своята добра практика.

Благодарим Ви, че споделяте добра практика с общността!

Лични данни




*Ако подавате добра практика като екип - моля, посочете тук контактите на човека за връзка. 
Как да попълните успешно формуляра?
Обща информация за добрата практика

Кратко и ясно заглавие, което описва основната идея.



Пример: 100% от учениците в 5а клас - 26 броя; учителите по науки в гимназиален етап - 5 човека; 60 от 180 родители в начален етап; 23 ученици в риск от отпадане

Пример: Литература, STEM, извънкласна дейност, професионално развитие на учители, организация на учебния ден


Пример: Проект 'Наръчник за оцеляване в 5 клас' представлява поредица от 10 интегрирани урока в рамките на часа на класа. В тези уроци учениците изследват различни методи и стратегии за учене, организация на материала и справяне с академични и социални предизвикателства, които могат да срещнат в пети клас. Чрез комбинация от индивидуални и групови дейности, учениците разработват свой собствен 'Наръчник за оцеляване', който включва съвети, трикове, примери и ресурси, изготвени от тях сами. Подходът е центриран около идеята за активното учене и рефлексията, като се насърчават учениците да станат съавтори на своя учебен процес. В края на проекта всеки ученик има индивидуализиран, но също така и колективен ресурс, който може да използва за справяне с предизвикателствата през новата учебна година.

Пример: С колегите от прогимназиален етап забелязахме сериозна липса на умения за самостоятелно учене при учениците в 5 клас. При прехода от 4 към 5 клас много от учениците ни започват да изостават именно поради недостатъчно добре развити умения да учат сами, да организират времето и задачите си и да бъдат самодисциплинирани.  Затова поставихме следните цели - Организационни умения: Учениците се учат как да структурират своето време, как да планират своята учебна дейност и как да управляват своите задачи и проекти. Умения за справяне: Развитие на стратегии за справяне с академичен стрес, социални ситуации и други предизвикателства на училищния живот. Комуникативни умения: Чрез обсъждане, представяне и сътрудничество учениците развиват уменията си за активно слушане, изразяване на мнения и конструктивна обратна връзка. 
Детайлно описание на добрата практика

Пример: Стъпка 1 - Започнахме с диагностично оценяване на уменията за самостоятелно учене на учениците. За целта използвахме инструмента на Института за изследвания в образованието. Подготвихме учениците, като им обяснихме защо е важно да попълнят въпросника отговорно и откровено. Отделихме един учебен час (час на класа) при всички пети класове за провеждане на диагностиката. Необходими материали: принтирани въпросници или компютри/телефони за попълване на гугъл формуляра.

Пример: Резултатите от повторното пускане на въпросника в края на първи срок показват понижаване на изпитната тревожност с между 2 до 5% при всички 5 класове. По време на рефлексията върху резултатите всеки ученик  успя да набележи поне по 1 нова стратегия за учене, която ще изпробва през втория срок. (прикачен файл с подробни резултати)




Може да прикачвате само по един файл с максимална големина 25mb, ако имате повече файлове, които искате да споделите с нас, моля използвайте опцията Прикачете още файлове (долу в дясно) или ни споделете линк към драйв папка с всички материали в полето по-долу. 

Данни за училището/организацията












Важно!
Преди да споделите практиката подсигурете, че сте запазили попълнената информация и в отделен документ (съветваме ви да копирате информацията и в word документ или първо да я разпишете там и след това да я копирате във формата), за да не се налага повторно попълване на формуляра в случай на техническа грешка при подаването.